Testēšanas pārskati, kas veikti pēc kārtējā monitoringa

 

Dzeramā ūdens kvalitāte

Lai iegūtu informāciju par dzeramā ūdens nekaitīgumu un kvalitāti, tās atbilstību noteikumu prasībām, kā arī par iespējamām pārmaiņām dzeramā ūdens kvalitātē, SIA „Tukuma ūdens” tiek īstenots dzeramā ūdens monitorings, kas tiek saskaņots ar Latvijas Republikas Veselības inspekciju, regulāri veicot dzeramā ūdens kvalitātes pārbaudes laboratorijā. 

Kārtējais monitorings (regulāras pārbaudes) tiek veikts, lai iegūtu informāciju par dzeramā ūdens mikrobioloģiskajiem, organoleptiskajiem un fizikāli ķīmiskajiem rādītājiem atbilstoši MK 2003. gada 29. aprīļa noteikumos Nr.235 "Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība". Veselības inspekcija neatkatīgi no SIA „Tukuma ūdens” veic dzeramā ūdens monitoringu.

Galvenie ūdens kvalitātes radītāji

 

Amonija joni

 

Amonijs ir zīdītāju vielmaiņas jeb metabolisma sastāvdaļa un apkārtējā vidē nonāk no mēslu, mirušu augu un dzīvnieku sadalīšanās procesiem. Pārmērīgs amonija daudzums var pasliktināt ūdens garšu un smaržu. MK noteikumi Nr.235 nosaka, ka maksimāli pieļaujamā amonija koncentrācija dzeramajā ūdenī nedrīkst pārsniegt 0.5 mg/l.

 

Duļķainība

 

Duļķainība rodas no nepietiekami attīrīta ūdens (piemēram, dzelzs, mangāns, smilts daļiņas, organiskas vielas) vai nepareizi ekspluatētas attīrīšanas stacijas (piemēram, filtru skalošanas un nobriešanas periods ir par īsu), kā arī metāla cauruļu korozijas un bioloģiskās aktivitātes rezultātā. MK noteikumi Nr.235 nosaka maksimāli pieļaujamo normu - 3,0 NTU (nefelometriskās duļķainības vienības).

 

Elektrovadītsēja, EVS

 

Ūdens elektrovadītspēja ir atkarīga no ūdenī izšķīdušo sāļu daudzuma. Pie augstas elektrovadītspējas ūdenī notiek elektroķīmiski procesi, kuri veicina koroziju. MK noteikumi Nr.235 nosaka, ka dzeramajā ūdenī pieļaujamā elektrovadītspēja ir 2500 µS cm-1 .

 

Koliformu un Escherichia coli skaits

 

Ūdens paraugā konstatētas kopējās koliformas baktērijas liecina par piesārņojumu ūdens padeves tīklā, taču šis piesārņojums nav fekāls. Uz fekālu piesārņojuma avotu norāda Escherichia coli klātbūtne. Patērētājam piegādājamā dzeramajā ūdenī kopējo koliformu un E.coli norma pēc MK noteikumiem Nr.235 ir 0/100ml.

 

Kopējā Dzelzs

 

Paaugstinātas dzelzs koncentrācijas gadījumā ūdenim ir raksturīga metāliska garša, reizēm - sarkanbrūna nokrāsa. Dzelzs var izgulsnēties ūdenī arī kā rūsas krāsas daļiņas. Uz traukiem, izlietnēm, vannām, sanitārajām iekārtām rodas sarkanbrūni nosēdumi, arī veļa, mazgājot to šādā ūdenī, pieņem dzeltenīgu nokrāsu.  MK noteikumu Nr.235 noteiktā dzelzs koncentrācijas norma dzeramajā ūdenī ir 0,2 mg/l.

 

Krāsainība, smaržas un garšas intensitāte

 

MK noteikumi Nr.235 nosaka, ka krāsai, garšai un smaržai jābūt pieņemamai patērētājiem un bez būtiskām izmaiņām.

 

Vides reakcija, pH

 

Pilnīgi tīram ūdenim pH ir 7 un tas ir neitrāls. pH zem 7 nozīmē, ka vide ir skāba, virs 7 - sārmaina. Dzeramajā ūdenī pieļaujamā pH vērtība ir no 6,5 līdz 9,5 pH vienībām.


Cietība, mmol/l

0 - 0,7
ļoti mīksts

0,7 - 1,4
mīksts

1,4 - 2,1
vidēji ciets

2,1 - 3,2
diezgan ciets

3,2 - 5,4
ciets

virs 5,5
ļoti ciets


MK 2003. gada 29. aprīļa noteikumos Nr.235 "Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība".

ūdens cietība:

  • Lauktehnikas ūdensapgādes sistēmā 6-9mmol/l

  • Ozoliņu ūdensapgādes sistēmā 4-6mmmol/l

  • Jauntukuma ūdensapgādes sistēmā 6-9mmol/l

Dzeramā ūdens ķīmisko, fizikāli ķīmisko un mikrobioloģisko rādītāju normatīvi

 

Smarža

 

Pieņemama patērētājiem un bez būtiskām izmaiņām

Garša

 

Pieņemama patērētājiem un bez būtiskām izmaiņām

Krāsainība

 

Pieņemama patērētājiem un bez būtiskām izmaiņām

Duļķainība

 

3,0 NTU

Ūdeņraža jonu koncentrācijas pH (25oC)

 

6,6 - 9,5 pH vienības

Amonja joni

 

0,50 mg/l

Kopējais dzelzs

 

0,2 mg/l (īN 0,4 mg/l)

Elektrovadītspēja EVS
(25oC)

 

2500 uS cm -1 pie 20 oC
(2790 uS-1 pie 25oC)

Mangāns

 

0,05 mg/l

Koliformas baktērijas

 

0/100 ml

Escherichia (E. coli)

 

0/100 ml


Normatīvie dokumenti:

LR Ministru kabineta noteikumi Nr. 235 (29.04.2003.)
”Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība”